Byen synger morgensang i Aarestrup Kirke

dato

Fredag den 21. november 2025 inviteres alle til en stemningsfuld morgensang i Aarestrup Kirke. Arrangementet, der starter kl. 08:30, byder på fællessang på tværs af generationer med deltagelse af elever og lærere fra Gregers Krabbe Friskolen.

Alle er velkomne til at deltage i en halv times morgensang i Aarestrup Kirke. Arrangementet er åbent for folk i alle aldre, og det er en oplagt mulighed for at starte weekenden med sang og fællesskab.

Fællessang og fortællinger

Undervejs i morgensangen vil organist Anette Kjær dele små fortællinger om sangene, hvilket giver en ekstra dimension til oplevelsen. Det er en chance for at lære mere om musikken og dens betydning.

Formiddagskaffe i Aarestrup Forsamlingshus

Efter morgensangen er der mulighed for at fortsætte det gode samvær med formiddagskaffe i Aarestrup Forsamlingshus. Her kan deltagerne nyde en kop kaffe og måske få en snak med andre deltagere.

Praktisk information:
Dato: Fredag den 21. november 2025
Tid: Kl. 08:30
Sted: Aarestrup Kirke, Haverslevvej 84, 9520 Skørping
Entré: Ikke oplyst



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut